Jedną z moich „przypadłości” (z którą jakiś czas temu przestałam już walczyć) jest – zajmujące mi ponadprzeciętną ilość czasu – planowanie zajęć, a zwłaszcza kreatywnych sposobów na edukację. Aktywizowanie i motywowanie ucznia do nauki oraz pracy nad sobą to ważne zadanie nauczyciela i rodzica, które nie zawsze jest jednak tak łatwe i oczywiste. Ferie, wakacje czy przerwy świąteczne to czas odpoczynku, ale dla znacznej części nauczycieli także czas, kiedy można zaplanować i przygotować się do zadań i wyzwań, na które podczas pracującego tygodnia czasu jest znacznie mniej. Poniżej przedstawiam część aktywizujących pomocy dydaktycznych, które wzbogaciły mój warsztat pracy tego lata.

Plansze do dodawania
Inspiracją był niezastąpiony Pinterest. Planszę zaprojektowałam i wykonałam samodzielnie, gotowe zalaminowane komplety czekają już na uczniów. Kostki zakupiłam w sklepie Flying Tiger, pompony w Pepco (z kostkami i pomponami pracowaliśmy już w pierwszej klasie). Plansze do pobrania tutaj.
Spinnery
Spinner już od dawna kusił mnie swoim edukacyjnym potencjałem;-) Skompletowałam więc zestaw dla moich drugoklasistów i zaczęłam produkcję kart pracy, których uzupełnianie uatrakcyjni ten gadżet. Przykładowa karta pracy do edukacji polonistycznej do pobrania tutaj. Spinnery zakupiłam na Allegro.
Kreatywne druciki
Milutkie w dotyku, mam nadzieję, że „bezboleśnie” będą kształtować sprawność motoryczną rąk uczniów, zwłaszcza w powakacyjnym okresie. Posłużą do odwzorowywania liter oraz cyfr, ale i do kreatywnego spędzania przerw. Zakupione na Allegro i w Pepco.
Packi na muchy
Gadżet, który umili nam m.in. podsumowywanie wiadomości - będę go stosować jako „wskaźnik”, oczywiście w rękach dzieci. Łapki zakupione na Allegro i w lokalnym sklepie.
Pałeczki do sushi
Pomoc edukacyjną zobaczyłam w nich podczas jednej z kolacji (a nie mówiłam, że ciężko mi wyjść z roli?;-) Posłużą mi do zabaw rytmicznych, zabaw wzmacniających motorykę małą oraz kształtujących orientację w przestrzeni (i kto wie do czego jeszcze?;-) Pałeczki zakupiłam w Leclercu.
Zestaw zbóż
Gdy tylko pola zazłociły się od kłosów wybrałam się na łowy, aby stworzyć kolekcję zbóż. Kończący się w czerwcu rok szkolny niestety nie pozwala na pełną obserwację wzrostu tych roślin, a prawdziwe okazy zawsze są lepsze niż zdjęcia.
Pieczątki motywacyjne
Zamknięte w słoiczku pieczątki – emotikonki. Praktyczny sposób na szybką informację zwrotną. Zakupione w Biedronce.

Poza przedstawionymi wyżej pomocami zajęłam się też tworzeniem kart pracy oraz pomocy dydaktycznych w postaci wizualizacji. Galerię plików do pobrania znajdziecie tu. W kolejnym poście przedstawię opracowane przeze mnie plansze wizualizacyjne oraz pomoce, które uporządkują naszą klasową pracę.

Wakacyjny warsztat
Wakacyjny warsztat
Wakacyjny warsztat
Wakacyjny warsztat
Wakacyjny warsztat
Wakacyjny warsztat
Wakacyjny warsztat
Wakacyjny warsztat
Wakacyjny warsztat