Mój sposób na muzykę

30 maj, 2019 | Blog | Nauczanie muzyki
Tagi: muzyka , pomoce dydaktyczne , KaraFun , karaoke , multimedia

Lekcje muzyki z uczniami klas starszych są dla mnie przyjemną odskocznią od „wczesnoszkolnej” codzienności. Nie ukrywam, iż ich prowadzenie było dla mnie pewnym wyzwaniem. Miałam już co prawda pewien bagaż doświadczeń, gdyż wcześniej prowadziłam zajęcia rytmiczne w przedszkolu, jednak „dorosła” edukacja muzyczna to zupełnie inna bajka. Na szczęście po pierwszych tygodniach nauki wypracowałam swój sposób na to, by były to przyjemne zajęcia, kojarzące się z energetycznym przystankiem w ciągu dnia pełnego szkolnych zadań dla uczniów. Podczas zajęć stosuję zróżnicowane formy aktywności. Poniżej przedstawię moje „top” narzędzia, które bardzo często wykorzystuję w pracy nauczyciela muzyki.

Moim podstawowym narzędziem pracy jest program Karafun, umożliwiający muzykowanie w formie karaoke. Program Karafun to zarówno odtwarzacz, jak i edytor plików, dzięki czemu mogę sama przygotować dla uczniów karaoke z piosenkami, które zawiera program nauczania oraz z utworami wybranymi przez uczniów.  Wszystkie pliki przygotowuję od podstaw sama, dzięki czemu są one podobne brzmieniowo oraz mają jednolity wygląd - pliki z Internetu często zawierają reklamy lub są pełne błędów, tworząc je sama nie muszę się martwić, iż coś pójdzie nie tak. Program Karafun niesie ze sobą znacznie więcej zalet i na pewno pojawi się tu osobny post szerzej opisujący jego funkcje.


Do ćwiczenia gry na instrumentach melodycznych i dekodowania notacji muzycznej często stosuję wirtualne instrumenty, najczęściej wirtualne pianina, keybordy, czy dzwonki chromatyczne. Mam ten przywilej, iż lekcje odbywają się w sali informatycznej, więc każdy z uczniów ma swoje stanowisko. Młodzież bardzo chętnie w ten sposób uczy się odczytywania zapisu nutowego.

Prezentacje multimedialne - do znacznej części materiału opracowuję swoje prezentacje multimedialne, dzięki czemu wiadomości prezentowane są w przejrzysty i bardziej atrakcyjny niż „papierowy” sposób. Warto zaznaczyć, iż prezentacje nie są przedstawiane w formie wykładu, to raczej kanwa lekcji, która prowadzi uczniów do zdobywania wiadomości i umiejętności - uczniowie znajdą tam elementy interaktywne, zadania do wykonania, czy podsumowujące treści quizy. Prezentacje będą dostępne w zakładce „Do pobrania”.

Taniec z aplikacją Just Dance - u mnie to po prostu pliki odtwarzane z serwisu www.YouTube.com. Nie zawsze łatwo jest zachęcić uczniów do tej formy aktywności muzycznej jaką jest taniec. Z pomocą nadchodzi jednak szereg aplikacji, które mogą to ułatwić, jak wspomniana Just Dance.  Na ekranie wyświetlam teledysk z układem ruchowym, zadaniem uczniów jest jego odtworzenie. Dobra zabawa gwarantowana!