„Zanotowane” – jak uczyć się lepiej?

01 mar, 2024 | Blog | Pomoce dydaktyczne
Tagi:

Sara Mikler, przedstawicielka projektu „Zanotowane”, zgłosiła się do mnie z prośbą o promocję projektu, który realizowany jest w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Projekt prowadzony jest przez grupę licealistek. Z przyjemnością publikuję informacje o tej ciekawej inicjatywie, tworzonej przez uczniów - dla uczniów.

Na co dzień jesteśmy uczennicami najlepszych wrocławskich liceów, a od pewnego czasu realizujemy projekt społeczny „Zanotowane” w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Prowadzimy warsztaty „Zanotujmy to razem, czyli jak uczyć się lepiej”, na których w ciekawy sposób próbujemy przekazać uczniom, że nauka wcale nie musi opierać się jedynie na czytaniu w kółko podręcznika. Pokazujemy metody, które mają urozmaicić ten proces, pomóc w prowadzeniu notatek czy w organizacji czasu. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie, ale pod naszym okiem tworzą notatki graficzne z treści, które im przedstawiamy. Wiemy, że jedną z najlepszych metod uczenia się jest praktyka, dlatego chcemy, aby na naszych warsztatach mogli sami spróbować jednej z prezentowanych metod. Oprócz tego uczestnicy mogą zabrać stworzoną przez siebie notatkę do domu, co daje im możliwość wracania do wiedzy tam zawartej.
Działamy w mediach społecznościowych, na których dzielimy się codzienną dawką motywacji i inspiracji do działania, a także naszą wiedzą z zakresu skutecznej nauki.
To wszystko dlatego, że w naszym otoczeniu dostrzegamy niechęć uczniów do kształcenia się i wiemy, że może być ona spowodowana tym, że w szkole nie pokazuje się nam, uczniom, jak się uczyć lepiej - przyjemniej, efektywniej, szybciej, ciekawiej, łatwiej, na dłużej… Chciałybyśmy, aby dzięki naszemu projektowi uczniowie nie tylko potrafili się uczyć, ale też polubili naukę. Pokazujemy różnorodne techniki, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a także podkreślamy, że każdy jest inny i potrzebuje własnego sposobu. Oczywiście żadnego projektu nie da się wykonać samemu. Poza tym, że jesteśmy w zespole w trójkę, wspierają nas różni partnerzy. Są to między innymi Gmina Czernica, Wydawnictwo “Cztery Głowy” oraz projekt „Edukacja bez ścian”.


Sara Mikler
kierownik projektu Zanotowane
e-mail: zanotowane.projekt@gmail.com