Team teaching – wspólne nauczanie

03 mar, 2024 | Blog | Edukacja wczesnoszkolna
Tagi: programowanie , metody aktywizujące , Uczymy Dzieci Programować , PuzzleAR

Team teaching, czyli wspólne nauczanie, to rodzaj nauczania, w którym lekcja prowadzona jest przez nie jednego, a dwóch (lub więcej) nauczycieli. Koniec roku szkolnego to idealny czas, aby eksperymentować z takim typem organizacji zajęć.  Jak je zorganizować?

1. Znaleźć partnera. Zakładamy, iż w tej relacji traktujemy się jako równorzędni partnerzy, a żaden z przedmiotów, których założenia są realizowane podczas lekcji, nie jest ważniejszy. Nieistotny jest również staż pracy i doświadczenie – współpracujeMY!

2. Zaplanować temat, cel zajęć, metody i formę pracy, szczegóły organizacyjne.

3. Przekazać informację o uczniach –  jeżeli lekcja będzie prowadzona w klasie, którą zna tylko jeden z nauczycieli, warto podzielić się informacjami o potrzebach ucznia takich jak np. specyficzne wymagania, możliwe reakcje, rodzaje niepełnosprawności. Dzięki temu efektywniej wykorzystamy czas lekcji.

4. Chłonąć wiedzę i doświadczenie – lekcja prowadzona metodą team teaching to unikalna sytuacja, w której nauczyciele uczą się od siebie obserwując metody pracy, poznając warsztat drugiej osoby - wachlarz możliwości wzajemnego uczenia się jest tutaj ogromny.

Zajęcia poprowadziłam razem z nauczycielką języka angielskiego – panią Magdaleną Lis. Była to edukacja wczesnoszkolna połączona z językiem obcym. Uczniowie utrwalili słownictwo związane z zimą – m.in. nazwy zwierząt żyjących w niskich temperaturach oraz zjawisk pogodowych.

W pierwszej części zajęć dzieci korzystały z aplikacji mobilnej i puzzli – zestawu pozwalającego na oglądanie obiektów w świecie rozszerzonej rzeczywistości. Do poszczególnych obiektów dodane są animacje oraz efekty dźwiękowe – w ten sposób tak niektórzy uczniowie po raz pierwszy usłyszeli odgłosy pingwina, czy niedźwiedzia polarnego.

Poznane słownictwo utrwaliliśmy podczas zabaw przy muzyce. Efektywność zajęć była bardzo wysoka – wszyscy uczniowie wzorowo zapamiętali słownictwo. Podczas podsumowania zajęć dzieci przyznały, że bawiły się wyśmienicie i czekają na kolejną okazję do eksplorowania świata przy wykorzystaniu wspomnianych puzzli.

Było to cenne doświadczenie również dla nas – nauczycielek. Choć często razem współpracujemy, znalazłyśmy w swoich zasobach mnóstwo inspiracji.

Zachęcam do wypróbowania takiego stylu pracy. 


Więcej o metodzie:

 https://oknauczanie.pl/team-teaching-wspolne-nauczanie 

 https://www.edutopia.org/article/strategies-effective-team-teaching

Team teaching –  wspólne nauczanie
Team teaching –  wspólne nauczanie
Team teaching –  wspólne nauczanie
Team teaching –  wspólne nauczanie
Team teaching –  wspólne nauczanie
Team teaching –  wspólne nauczanie
Team teaching –  wspólne nauczanie
Team teaching –  wspólne nauczanie
Team teaching –  wspólne nauczanie